
Опубліковано:
Програма USAID АГРО, спільно з дослідницькою агенцією Info Sapiens, презентували результати Всеукраїнського дослідження «Рівень корупції в земельних питаннях, з якими стикалися мікро, малі та середні аграрні підприємства у 2023 році».
Це вже восьме щорічне опитування, яке проводиться за підтримки USAID з метою визначення тенденцій та рівня корупційних проявів у земельних питаннях. Цього року дослідницька агенція InfoSapiens опитала понад 1000 респондентів, с/г мікро, малих та середніх підприємств (ММСП) в усіх регіонах, що контролюються Урядом України.
Головні висновки такі:
- Рівень проявів корупції поступово знижується.
Якщо у 2016 році, коли дослідження проводилося вперше, 64% респондентів зазначили, що стикалися з корупцією, то у 2021 таких було 24%, у 2022 – 20%, а в 2023 – 16%.
- Суб’єктивність сприйняття
Понад половина опитаних ММСП (59%) вважають, що корупція у земельних відносинах всеохоплююча або досить поширена. Водночас, на власному досвіді зіштовхувалися з проявами корупції протягом року значно менше респондентів – 16%.
- Затягування процедур у часі та створення штучних перешкод – найбільш поширені прояви корупції.
Майже половина респондентів (48%) вважають створення штучних проблем і перешкод та затягування процедур у часі одним із найбільш поширених проявів корупції за останній рік.
Майже вдвічі зросла частка ММСП, що заявили про факти корупції.
У 2022 році 8% ММСП, що стикалися з проявами корупції, заявляли про це. У 2023 таких було 15%. Водночас, серед тих, хто не заявляв у 2023 році, найбільш поширеними причинами були недовіра до влади (61%) та впевненість у тому, що від їх заяви нічого не залежить (75%).
Зазначимо, що згідно загальнонаціонального опитування «Стан корупції в Україні. Сприйняття, досвід, ставлення», українці (89% опитаних) вважають корупцію найсерйознішою проблемою країни після початку повномасштабної війни. А 94% респондентів переконані, що корупція поширена в усій країні. Щодо її динаміки, то кожен п’ятий вважає, що рівень корупції після 24 лютого 2022 року зріс, приблизно стільки ж відзначають, що її рівень зменшився, а кожен третій упевнений, що вона залишилася на довоєнному рівні.