Український експорт вимушено став на європейські рейки

Новини Украина Український експорт вимушено став на європейські рейки

Опубліковано:


З початком російської агресії на території України суттєво змінилася географія аграрного експорту.  Якщо в довоєнний 2021 рік частка експорту продукції АПК в Європу становив 32%, то за результатами 10 місяців 2023 року вже 59%. Такі дані наводить УКАБ.

Однак таке зростання вимушене, так як суттєво скоротилися поставки в інші регіони. Частка експорту в країни Африки скоротили з 14% до 7%, Азії – з 19% до 12%, південно-східної Азії – з 13% до 4%.

Основна причина таких змін – це блокування морських портів України російськими військами, через які традиційно здійснювалися експортні відвантаження. До війни лише ці порти могли експортувати близько 7 млн т зернових культур щомісяця, в той час як досягнутий максимум альтернативних маршрутів – 3,7 млн т.

Розвиток альтернативних маршрутів, які були можливі лише через територію країн ЄС, призвів до змін. Українські аграрії були змушені шукати покупців своєї продукції в країнах Європи, так як доставка в інші регіони була економічно недоцільною та приводила до ще більших фінансових втрат. Поставки в країни Африки та Азії під час війни стали можливі лише завдяки роботі «зернового коридору» в співпраці з ООН та Туреччиною, який функціонував з серпня 2022 по липень 2023 року, а також тимчасовим зерновим коридором, який здійснює відвантаження зараз. 

Єдиний варіант відновити експорт на традиційні для України ринки – це забезпечити безпеку морських шляхів експорту та збільшити обсяги відвантаження даним каналом, бо лише таким чином можна доставити необхідну кількість продовольства в ці регіони з оптимальними логістичними затратами.

Нагадаємо, що Україна разом з пулом страхових компаній та урядом Великобританії розробила механізм покриття воєнних ризиків у чорноморському коридорі, що зробить його доступнішим для експортерів.  

Співпраця з провідними британськими страховими компаніями – Marsh McLennan та андеррайтерами Lloyd’s of London дозволила запустити механізм Unity Facility, загальне покриття за яким складає 50 млн доларів. 

Покриття збитків гарантується коштами, які виділив Кабмін. Також до механізму страхування залучені Експортно-кредитне агентство, «Укргазбанк», «Укрексімбанк» та 14 страхових компаній.

Новости: Украина

все новости


Читайте также:

все актуальные материалы