Українські дослідники вивели новий високопродуктивний сорт сої

Новости Агротехнологии Українські дослідники вивели новий високопродуктивний сорт сої
сої

Добавлено:


Останнім часом українські аграрії дедалі активніше використовують генно-модифіковану сою. За підрахунками науковців, тільки на Херсонщині її посіви займають більш як половину з 61,3 тисячі гектарів на зрошенні.

Втім, вітчизняні селекціонери готують гідну альтернативу сумнівному імпорту. Група з семи дослідників Інституту зрошуваного землеробства НААН України під Херсоном цілком традиційними методами вивела новий високопродуктивний сорт сої «Ідеал».

Його отримали звичним шляхом гібридизації рослин двох інших сортів: «Діана» і «Фаетон». На це пішло майже десять років.

Дослідники сподіваються, що ультрашвидкостиглий і достатньо стійкий до шкідників «Ідеал» складе гідну конкуренцію ГМО-окупантам українських полів. Адже його врожайність сягає п’ять тонн з гектара, тоді як імпортні навіть на зрошенні дають 2,5—4 т/га.

«Новий сорт нашої селекції вже відправили на сортовипробування у різних кліматичних зонах. Якщо вони також виявляться успішними, за два-три роки «Ідеал» можна запускати у масове сільськогосподарське виробництво», — розповіла старший науковий співробітник Інституту зрошуваного землеробства, кандидат сільськогосподарських наук Віра Боровик.

«До речі, під час роботи над «Ідеалом» тутешні селекціонери паралельно відпрацювали ще й технологію суттєвого підвищення врожайності сої, незалежно від її сорту. Вони взялися розв’язувати проблему так званого абортування плодів цієї культури, коли під час тривалої спеки боби випадають зі стручків ще до остаточного дозрівання.

Це явище є наслідком «випаровування» фітогормонів під дією високої температури повітря й нерідко спричиняє колосальні втрати врожаю, які доходять до 27%. Але вчені використали «хитрий» фунгіцид також вітчизняного виробництва.

Після обробки ним на листі та пагонах культурних рослин утворюється мікроскопічна плівка, яка перешкоджає зниженню рівня фітогормонів. І таким чином скорочує втрати на 12—22%, визначили після використання перспективної технології (її нарекли «Зелена фортеця») на дослідній плантації інституту», — каже Віра Боровик.

Ці випробування також вступають у завершальну фазу. Поза сумнівом, аграрії їх належно оцінять: адже соя є «валютною» культурою. Тож суттєве зменшення втрат урожаю дає змогу отримати дуже вагомі додаткові прибутки.

Новости: Агротехнологии

все новости


Читайте также:

все актуальные материалы