
Опубліковано:
З початком війни вітчизняні борошномели досить швидко відкрили інші ринки, зокрема, європейські. І там наразі Україну вже сприймають як серйозного конкурента. Це зазначив директор асоціації «Борошномели України», голова правління «Укрхарчопром» Родіон Рибчинський в інтерв’ю «АПК-Інформ»
По словам фахівця, географія поставок змінилася і досить суттєво: «Насамперед ідеться про відкриття ринку Європи, про що я вже сказав. Щиро дякую європейцям, що виручили нас у такий скрутний час.
Якщо у 2021/22 МР левова частка експорту українського борошна припала на ОАЕ та Палестину, то у 2022/23 МР топ-імпортерами стали європейські країни – Молдова, Польща, також у списку покупців з’явилися Румунія, Хорватія, Угорщина, Словаччина, Чехія…
Крім того, наші експортери спромоглися зміцнити позиції на ринку Близького Сходу. Так, якщо позаминулого сезону Палестина закупила 11,6 тис. тонн українського борошна, то у 2022/23 МР цей обсяг збільшився до 14,6 тис. тонн».
У країни Африки через складнощі з логістикою постачання українського борошна не здійснювалося.
Також Родіон Рибчинський підкреслив, що підвищений попит на українське борошно в минулому сезоні був пов’язаний насамперед з його низькою вартістю через дешевизну нашого зерна. Цьогоріч ситуація більш складна.
«У ЄС цього року очікується більший урожай зернових, що спричинить зниження цін на внутрішньому ринку європейських країн. Тому цілком імовірно, що вікно можливостей для української борошномельної продукції на цьому ринку в новому сезоні звузиться.
Ну і крім того, в перший рік війни нас зустрічали на європейському ринку, можна сказати, з розкритими обіймами. Наразі українських виробників уже більше сприймають як конкурентів і, відповідно, умови роботи на ринку будуть більш жорсткими», – зазначив директор асоціації «Борошномели України».