
Опубліковано:
Для цього слід підняти пропускну здатність вивезення зерна морськими та річковими портами, а також “шляхами солідарності” вдвічі – хоча б до 4 млн тонн на місяць. Про це заявив заступник голови ВАР Денис Марчук на брифінгу “Жнива 2023 та експорт української продукції”.
За його словами, попри війну, цьогоріч аграріям вдалось збільшити врожай з 50 млн тонн у 2022 році до 70 млн тонн зернових та олійних культур. Проте без розвитку експортних маршрутів восени від 20 до 30% українських фермерів засіють менше площ, або взагалі припинять роботу.
При збільшенні експортних можливостей України ці показники забезпечать як продовольчу безпеку всередині країни, так і на зовнішніх ринках. Також гарний врожай та можливість продати зерно додадуть позитивних сигналів аграріям для проведення посівної озимих культур. Про наміри щодо збільшення площ підтверджують і результати опитування, яке провело Мінагрополітики серед фермерів.
“Поки фермери налаштовані позитивно, але якщо морські та річкові коридори, а також “шляхи солідарності” не запрацюють необхідними темпами, ми можемо побачити, як від 20 до 30% фермерів скоротять посівні площі або взагалі не працюватимуть через брак коштів та переповненні склади. Проте ми бачимо як наші сили ЗСУ забезпечили вихід вже другого корабля з Одеського порту поза дії “зернової угоди”, – наголосив він.
Щодо роботи портів на Дунаї, вони обмежуються постійними обстрілами. Після припинення “зернової угоди” було понад 8 обстрілів інфраструктурних об’єктів в портах Одеси та на Дунаї. Це призвело до втрат понад 270 тис. тонн зерна. До обстрілів експорт зернових з Дунаю складав 2 млн тонн зерна на місяць, з потенціалом збільшення до 3 млн тонн. Наразі менше кораблів хочуть заходити у ці порти, а ті що заходять збільшують вартість своїх послуг. Торгувати в таких умовах стає нерентабельно.
“Тому для нас залишається актуальним питання налагодження сухопутних коридорів. За серпень нам вдалось збільшити експорт залізницею до 300-400 тис. тонн, а автошляхами до 200 тис. тонн зерна на місяць. При тому, що потенціал вивезення зерна в західному напрямку залізницею складає 1 млн тонн зерна на місяць, а автошляхами до 700 млн тонн. Забезпечити ці обсяги заважає заборона імпорту з боку 5 країн ЄС. Ці питання суто політичні й сподіваємось на їх скоріше вирішення”, – зазначив Денис Марчук.
У цьому контексті ВАР активно підтримує та лобіює питання виділення Євросоюзом компенсації на перевезення зерна розміром 1 млрд євро. Це може збільшити експорт в цьому напрямку до 20 млн тонн.
Раніше аналітики зазначали, що геополітична невизначеність в Чорноморському регіоні суттєво посилює волатильність цін на пшеницю. Також аграрії зазначають, що поточні ціни на кукурудзу не покривають її собівартості. Така цінова кон’юнктура може суттєво вплинути на структуру посівних площ в сезоні 2024.