
Опубліковано:
В квітні 2023 року Україні вдалося експортувати 5,3 млн т продукції АПК, що на 31% менше аналогічного показника попереднього місяця. Як повідомляє УКАБ, за цей період український експорт скоротився на третину , що є найгіршим показником за останні 8 місяців.
Проблеми зі здійсненням експортних відвантажень спостерігалися практично по всім каналам. Найбільшу шкоду завдали:
- саботаж повноцінної роботи «зернового коридору» російською стороною;
- заборона імпорту всієї продукції АПК та тимчасова заборона транзиту Польщею;
- заборона імпорту певних видів агропромислової продукції Угорщиною, Болгарією та Словаччиною.
Зазначається, що не вся продукція встигла фізично перетнути кордон і значна кількість транспорту ще стоїть в чергах на виїзд.
Структура експорту в квітні 2023 року виглядала наступним чином:
- зернові культури: 3,9 млн т (кукурудза – 59%, пшениця – 36%, ячмінь – 5%). Падіння до показника минулого місяця: -31%;
- олійних культур – 216,6 тис. т (соя – 77%, насіння соняшника – 18% та ріпаку – 4%). Падіння: -68%;
- рослинні олії – 564,2 тис. т (соняшникова олія – 96%, соєва – 4%). Зростання: 1%; макухи після вилучення рослинних олій – 262,5 тис. т (соняшникова – 89%, соєва – 11%). Падіння: -42%.
Загалом, у квітні 2023 року падіння обсягів експорту продемонстрували всі групи продукції АПК, окрім рослинних олій, які зберегли попередні обсяги. Найбільше падіння обсягів експорту спостерігалося в експорті олійних культур.
Вирішення питання з відновленням експортних поставок в сусідні дружні країни дає підстави сподіватися, що наступного місяця показника будуть кращі. Ще більше покращити ситуацію може налагодження повноцінної роботи «зернового коридору».
УКАБ висловлює подяку Уряду України за докладені зусилля щодо розблокування експорту агропродукції та вітає позитивні зрушення у цьому питанні. З 2 травня п’ять країн-сусідів України повинні відмовитися від односторонньої заборони на імпорт десятків видів продуктів харчування з України, натомість Єврокомісія введе тимчасову (до 5 червня 2023 року) заборону імпорту до цих країн лише на чотири товари – пшеницю, кукурудзу, насіння ріпаку та соняшнику. Водночас не буде обмежено транзит через ці держави, імпорт до інших держав-членів ЄС та до третіх країн.
Водночас експерти зазначають, що ще одним важливим рішенням уряду для підтримки агросектору є запровадження з 5 травня електронної черги для перетину кордону на всіх пунктах пропуску. Це дозволить значно зменшити витрати часу та грошей перевізників та агровиробників на очікування в чергах.