Точка зору: дискримінація юросіб загрожує земельному ринку

Новини Украина Точка зору: дискримінація юросіб загрожує земельному ринку

Опубліковано:


У разі відтермінування допуску на ринок землі юросіб наслідки будуть вкрай негативними: від створення додаткових обмежень для продажів до зниження інвестиційної привабливості країни. Про це заявив генеральний директор УКАБ Roman Slaston в коментарі для Мінфін.

В Україні ринок землі вже відкритий понад два роки, щоправда, більшість часу – в умовах воєнного стану. При цьому ринок не зупинився, а навпаки – показує позитивні тенденції.

На початку роботи ринок сільськогосподарської землі демонстрував невелику кількість угод купівлі-продажу, поступово вона наростала і протягом декількох місяців сягнула близько 10-15 тисяч.

Початок повномасштабної війни фактично обнулив всі досягнення, майже на три місяці ринок припинив роботу. Однак, коли всі процеси відновилися, то кількість угод спочатку досягла 4-5 тис., потім 6-7 тис., а зараз піднялася до 7−8 тис. на місяць.

В найближчому майбутньому існують тенденції, що кількість угод купівлі-продажу буде поступово збільшуватись. Також є очікування щодо збільшення вартості сільськогосподарської землі.

Водночас, одна з умов успішного розвитку ринку землі – неможливість відтермінування допуску на ринок юросіб.

“У разі пролонгації недопуску юросіб до ринку землі наслідки будуть вкрай негативними. По-перше, це непрогнозованість ринку: для інвестиційної привабливості України точно недобре, коли в нас кожного року змінюються правила. Другий момент — це додаткове обмеження для тих, хто має намір продати земельну ділянку. Власники земель, а їх близько 7 мільйонів осіб, фактично будуть позбавлені можливості отримати більшу вартість за свою землю”, – Роман Сластьон.

Експерти зазначають, що наразі власники не спішать продавати свої паї, а попит досі перевищує пропозицію.

Більшість пайовиків вважають за краще дочекатися старту другого етапу реформи (заплановано на 1 січня 2024 року), коли на ринок вийдуть юридичні особи і вартість землі суттєво зросте.

Водночас досить поширена й альтернативна точка зору. Так, групою парламентарів зареєструвано законопроект, згідно якого юридичні особи отримають право купувати землі сільськогосподарського призначення лише через 2 роки з дня припинення воєнного стану.

Ініціатори проекту закону №9341  мотивують його необхідність загрозою погіршення становища власників земель сільгосппризначення, а також можливими зловживаннями під час здійснення операцій із землею в разі запуску другого етапу реформи за поточних умов.

Новости: Украина

все новости


Читайте также:

все актуальные материалы