
Опубліковано:
Страхування воєнних ризиків в Україні обговорили під час круглого столу «Створення механізму страхування політичних ризиків для України: передумови, концепція і варіанти реалізації», який був організований за ініціативи Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Про це інформує Мінагрополітики.
Як зазначив заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Маркіян Дмитрасевич, страхування воєнних ризиків для аграріїв критично важливе і повинно охоплювати кілька напрямків:
- Перший – експорт зерна і логістика. Зокрема, що стосується “Зернової ініціативи”, то всі видатки по логістичному ланцюгу, в тому числі, страховка – в кінцевому підсумку відображаються на ціні зерна, яке купується у виробника в Україні.
- Другий напрямок, за його словами, страхування ризиків у контексті відновлення України. Згідно з даними звіту «Швидка оцінка завданої шкоди та потреб на відновлення» (RDNA-2), який підготовлений Світовим банком спільно з Урядом України та Єврокомісією, станом на лютий прямі збитки в сільському господарстві – 8 млрд доларів. З них 4,2 млрд доларів – знищена сільськогосподарська техніка та обладнання, які треба буде відновлювати. Загалом збитки становлять приблизно 40 млрд доларів.
- Третій напрямок – проблема розмінування. Аграрії готові на власний ризик працювати після розмінування територій, але їх не хочуть кредитувати фінансові і лізингові інституції. Щоб фермери могли отримати кредити і сільськогосподарську техніку, їм потрібне страхування.
Як відзначив Маркіян Дмитрасевич, додана вартість на продукцію також вимагає великих інвестицій та технологій. Особливо, якщо говорити про зрошення на півдні України. Міжнародні партнери бояться ризиків, адже, приміром, Одеська область постійно знаходиться під ворожими обстрілами. У цьому питанні страхування воєнного ризику є критичним.
Раніше повідомлялося, що німецький бізнес зацікавлений у інвестуванні в сферу сільського господарства України попри військові ризики. Під час зустрічі з віцеканцлером, федеральним міністром економіки та захисту клімату Німеччини Робертом Габеком і представниками великих німецьких компаній перший віцепрем’єр-міністр — міністра економіки України Юлія Свириденко зазначила:
- Ми розуміємо, що для інвесторів надважливим питанням є страхування воєнних ризиків, тож український уряд працює нині над варіантами його вирішення. Один із них — створення цільового міжнародного трастового фонду, що дозволить залучити до страхування експортно-кредитні агентства країн G7, багатостороннє агентство з гарантування інвестицій MIGA, американську корпорацію з фінансування міжнародного розвитку DFC.