Соняшник – коли сіяти?

16 мая 2018 г.

СтатьиАгротехнологииСоняшник – коли сіяти?

Що турбує землеробів кожної весни: “коли ж починати сіяти соняшник?”.Сусід вже почав – може і я почну, терен або абрикос вже зацвів – пора в поле! І ще багато веселих причин почати посівну кампанію. Соняшник – одна з найбільш рентабельних культур, що вирощуються в Україні. Саме через його популярність існує аж три системи вирощування соняшника:

  • класична;
  • Кліарфілд;
  • ЕкспресСан.

Технологія певним чином впливає на сроки посіву, але той факт, що соняшник – пізня яра культура, ніхто не відміняв.

Що нам дає це знання?

Насамперед розуміння необхідних умов. Грунт повинен бути прогрітий до 10-12 градусів цельсію на глибині заробки насіння. Те наскільки добре прогрітий грунт буде впливати на швидкість ростових процесів культури, а від швидкості розвитку соняшнику – напряму залежить можливіть враження його збудниками хвороб та шкідниками.

Також, необхідно згадати про дослідження, що проводились рядом господарств та дослідними установами, де досліджувалась урожайність соняшника в залежності від сроків посіву. Всі вони задають один вектор: пізніше сієш – маєш більшу урожайність. Так, залежно від регіону це різні календарні сроки. Наприклад , в Первомайський район Миколаївської області. Тут грунт може прогрітись до 10-12 грудусів вже на початку квітня. Ось ти прийшов на поле, вставив грунтового термометра в землю і вглядаєшся в прекрасний весняний пейзаж. Через хвилину вимірювальний пристрій показує 9-11 градусів – відразу думаєш – ПОРА! А потім 21 квітня випадає сніг і мінус 2, як було в 2017. Закрадається думка – НАВІЩО ж я так рано посіяв?

То на що ж треба орієнтуватись при посіві соняшника?

Є три основні параметри:·

  • Температура на глибині заробки;
  • Вміст вологи;
  • Оптимальні календарні сроки.

Є ще одна цікава ситуація в посіві соняшника. Коли натхненні сусідським посівом, фермери починають класти соняшник в холодний і вологий грунт, використовуючи класичну технологію. Парадоксальність технології в тому, що грунтовий гербіцид тримає 3-4 тижні в кращому випадку, а висіяне в холодний грунт насіння також буде сходити 15-20 днів. Тобто захисна дія грунтового гербіциду не 3 тижні, а один. І бур’яни починають сходити разом із соняшником. Так, при використанні технології Кліарфілд чи ЕкспресСан цей недолік стає неактуальним.
Але треба пам’ятати про повільно вегетуючі, ніжні сходи, через низькі температури, більше часу знаходяться в контакті з патогенами, які залюбки поласують молоденькими рослинками.А це також тягне за собою зниження потенціалу соняшника.
Тож сійте соняшник вчасно!

Анастасія Володимирівна


тел. +380956725771
+380986243316
т/ф (044)360-15-62