
Опубліковано:
Наразі соя з України активно експортується, а запаси культури впали до мінімуму. Зменшення пропозиції може сприяти зростанню цін у короткостроковій перспективі. Про це йшлося 6 червня під час щотижневого брифінгу, організованого аналітичним центром кооперативу «ПУСК» (ВАР).
“Соя активно експортується, вже на 150 тис. тонн є контракти на червень, ймовірно більше 200 тис тонн зможемо експортувати цього місяця. Проте запаси сої за офіційними даними наближаються до мінімальних позначок. Але навіть якщо врахувати тіньовий ринок цієї олійної культури, запаси не перевищать 800 тис. тонн – сої вже мало, і це відчувається як по кількості угод, так і по ліквідності, – розповіли у аналітичному департаменті ПУСК. – Пропозиція постійно скорочується, соя переходить поступово у розряд дефіцитної культури, що може призвести до тимчасового стрибка цін на сою. В портах ціна на сою становить умовно 470 $/т з поставкою на Рені та Ізмаїл, на тлі низької пропозиції позначки можуть зрости до 490 $/т. Але пізніше, після 15 липня, коли відбудуться відвантаження великих обсягів, ціни стабілізуються”.
Раніше повідомлялося, що експорт сої з України у 2022/23 МР може стати рекордним за останні 5 сезонів. За прогнозом АПК-Інформ, експорт соєвих бобів з України цього сезону складе 2,66 млн т. Це на 91% вище за показник 2021/22 МР.
Основними імпортерами української сої у вересні-квітні 2022/23 МР (вересень-квітень) стали країни ЄС (частка 48%; приріст з початку сезону 3,2 рази) та Туреччина (37%; приріст у 2,7 рази).