
Опубліковано:
Низка країн ЄС ввели тимчасову заборону на імпорт і транзит української агропродукції. Окрім зернових культур під неї потрапили також і безліч інших видів сільськогосподарських продуктів, зокрема свіжі та перероблені овочі та фрукти. EastFruit аналізує, скільки втратять українські виробники плодоовочевої продукції.
Загалом за минулий рік експорт свіжих овочів і фруктів, а також більшості продуктів їхнього перероблення приніс Україні виручку в розмірі $566 млн, що, хоч і менше, ніж роком раніше ($616 млн), але все ж таки залишається одним із найвищих показників за останнє десятиліття.
Топ-вісім продуктів, які забезпечували близько 83% всієї експортної виручки України за весь календарний 2022 рік, охоплювали яблучний концентрат (майже третина від загального виторгу), різні види заморожених ягід (у сукупності також майже третина), волоський горіх (14%), томатну пасту, свіжі яблука і свіжу лохину (у сукупності 8%).
Польща сама по собі забезпечила майже третину валютної виручки України від експорту в плодоовочевому сегменті за 2022 рік. Саме заборона на імпорт, запроваджена цією країною, матиме найбільший негативний ефект на українську галузь, адже сукупна частка Румунії, Болгарії, Угорщини та Словаччини в експорті з України торік становила лише трохи більш як 3%.
Оскільки заборона на імпорт діє з середини квітня до кінця червня, не всіх сегментів українського експорту вона торкнеться. Наприклад, пік експорту української свіжої лохини припадає на липень-вересень, а поставки замороженої чорниці також активізуються з липня. Експорт же замороженої суниці садової, хоч і постраждає від заборони, але, зважаючи на свої незначні обсяги, цей факт на загальній картині українського плодоовочевого ринку практично не позначиться.
Що стосується томатної пасти, Україна за підсумками 2022 р. практично стала нетто-імпортером цієї продукції, і найбільші виробники томатної пасти зараз перебувають на стадії відновлення свого виробництва після окупації та військових дій… Аналогічно особливого впливу заборона на імпорт не матиме в українському сегменті яблука.
Таким чином, основний негативний ефект від заборони на імпорт з України, запровадженої низкою країн ЄС, спостерігатиметься в сегментах яблучного концентрату, замороженої малини та волоського горіха.
Найбільших втрат від заборони, запровадженої Польщею, Україна на плодоовочевому ринку зазнає в сегменті замороженої малини. У середньому за останні три роки у квітні-червні Польща забезпечувала понад 40% усієї виручки українських експортерів від поставок малини в замороженому вигляді за кордон.
Що стосується яблучного концентрату, Польща для України останнім часом перестала бути ключовим ринком збуту, а її місце в рейтингу імпортерів посіли США. У середньому за три останні роки у квітні-червні Польща забезпечувала близько 8% всієї виручки експортерів концентрату в Україні, а США – близько 40%. При цьому США є і найбільшим ринком збуту для польських концентратників, а це означає, що заборона на імпорт, запроваджена Польщею, сприятиме лише посиленню конкуренції з українською продукцією на експортних ринках збуту (США та інші країни ЄС).
Ще більш катастрофічними польські обмеження можуть виявитися для місцевого ринку волоських горіхів. Якщо для України в середньому за останні три роки Польща у квітні-червні приносила лише 3% усієї виручки, то частка України на ринку імпортного волоського горіха в Польщі сягала 21%!
Таким чином, якщо розглядати виключно плодоовочеву сферу, то в короткостроковій перспективі основної шкоди від заборони зазнає український сектор замороженої малини. Водночас у тому, що стосується деяких інших продуктів (яблучний концентрат і волоські горіхи), вигода Польщі від запроваджених обмежень з великою часткою ймовірності не зможе переважити втрати.
Раніше повідомлялося, що на ринку ЄС може виникнути дефіцит фруктів і овочів власного виробництва через другу поспіль потужну посуху в Іспанії, Італії та Португалії. Провідні виробники продукції на континенті відклали висадку багатьох культур, оскільки доступність води для сільськогосподарської діяльності стає дедалі більш дефіцитною.