Ріпак озимий Редстоун: Стійкий та врожайний

27 Липня 2018 г.

Статьи Агротехнологии Ріпак озимий Редстоун: Стійкий та врожайний

Гібрид озимого ріпаку РЕДСТОУН – придатний для вирощування із застосуванням потужних гербіцидів  чудово себе показав у посівах по всій Україні.

У Всеукраїнському науковому інституті селекції (ВНІС) однією з ключових селекційних програм є створення нових сучасних гібридів озимого ріпаку з потрібним комплексом господарсько-цінних ознак. Ріпак є незамінною культурою в економічній та агрономічній структурі господарств, підтримуючи їх фінансову стабільність. Тому не дивно, що до селекції цієї популярної культури привернуто серйозну увагу з боку провідних насіннєвих компаній.  В цьому аспекті нам особливо приємно відзначити справжній селекційний прорив у насінництві озимого ріпаку, який вдалося здійснити науковцям ВНІС. Ними було виведено на ринок України унікальні гібриди озимого ріпаку, що мають високу якість ріпакової олії; високу та стабільну врожайність; гібриди стійкі до стресових факторів та основних хвороб,  і що дуже важливо, придатні для вирощування за інтенсивною технологією з використанням потужних  гербіцидів. До їх числа належить і вже добре знайомий серед українських аграріїв – гібрид Редстоун.

На що звертає увагу власник господарства чи агроном при виборі посівного матеріалу для озимого ріпаку? Які проблеми та виклики очікують на посіви цієї культури впродовж осіннього та весняного періодів вегетації?

По-перше, ми хочемо, щоб рослини нормально увійшли в зиму в належній фазі розвитку і так само добре перезимували. Щоб навесні сходи максимально рано почали вегетувати, якомога повніше використовуючи запаси вологи в ґрунті після зими, сформувавши перед тим восени потужну кореневу систему. І нарешті, щоб ріпак добре пережив квітнево-травневу посуху, котра, на жаль, перетворилася вже на традиційне явище у більшості регіонів України. Тобто, наші гібриди озимого ріпаку повинні виявляти максимальну стійкість, в тому числі і у відношенні до захворювань, а також до вилягання і осипання.

По-друге, з кожним роком дорожчає вартість мінеральних добрив та ЗЗР, і це при тому, що видовий склад бур’янів на наших полях постійно поширюється і вже наявні форми пристосовуються і потребують застосування більш сильних гербіцидів.

Простіше кажучи, нам потрібен витривалий урожайний гібрид озимого ріпаку, стійкий до стресових явищ та окремих видів гербіцидів. Тим більш, що поняття фітотоксичності залишається актуальним, а разом з ним – зростають ризики втрати суттєвої частини врожаю. Натомість економія на гербіцидах зазвичай не приводить ні до чого хорошого. Подальше засилля бур’янів спричиняє втрату суттєвої частини дорогоцінної вологи та поживних речовин, якими ми так дбайливо намагаємося нагодувати рослини.

В цьому плані ранньостиглий гібрид озимого ріпаку Редстоун, створений у Всеукраїнському науковому інституті селекції може справедливо вважатися одним із найбільш надійних варіантів для гарантованого отримання достойного врожаю ріпаку разом із суттєвою економічною віддачею від вирощування цієї культури. Що важливо – цей гібрид вже пройшов випробування як в демонстраційних, так і в товарних посівах в усіх грунтово-кліматичних зонах України, демонструючи як високу стійкість за несприятливих умов вирощування, так і високу врожайність за належного догляду за посівами.

Останній фактор є особливо актуальним, оскільки іноді ставлення агрономів до вітчизняних сортів та гібридів виглядає таким чином: що буде, то буде. Мовляв, посівна одиниця  імпортного насіння коштує утричі дорожче, аніж насіння української селекції, а тому усе найкраще ми віддамо першому. Українському ж ріпаку – що лишиться… Ясна річ, що із таким ставленням врожайність вітчизняних гібридів буде поступатися імпортним, що дасть підстави стверджувати, що вони, мовляв, гірші.

Ні, як мінімум, не гірші!  При створенні усіх без винятку гібридів ВНІС, передусім такі як Редстоун, Блекстоун чи новинка Грім, застосовуються найсучасніші селекційні технології, аналогічні до тих, що практикуються найвідомішими насіннєвими компаніями світу. Всеукраїнський науковий інститут селекції – це сучасна інноваційна компанія, яка проводить досліди та випробування нових сортів та гібридів в різних кліматичних зонах України . Селекційна програма ВНІС ведеться не тільки в Україні, а й у Південній Америці.

Відповідно, такий ударний гібрид озимого ріпаку як Редстоун володіє цілим комплексом конкурентних переваг, що дають змогу отримувати за належного догляду по 45 ц/га і більше за суттєво нижчих капіталовкладень, що пояснюється як нижчою ціною посівного матеріалу, так і продуманою системою захисту від гербіцидів.

Редстоун належить до гібридів із пластичними строками висіву, що є особливо важливим за сучасних мінливих кліматичних умов. Його період вегетації становить 300-305 днів і гібрид є придатним до інтенсивного вирощування, виявляючи при цьому високу стійкість та нормальні показники врожайності на бідних ґрунтах. Вміст олії у насінні озимого ріпаку гібриду Редстоун сягає 46,4%, а вміст ерукової кислоти перебуває в межах 0,0 – 0,5%, що промовисто говорить саме за себе.

Сильною стороною гібриду озимого ріпаку Редстоун є його посилена енергія проростання, що знаходить показові прояви як у плані появи сходів за несприятливих погодних умов, так і опосередковано – навесні. Адже фінальна врожайність посівів ріпаку значним чином залежить від того, в якому стані гібрид вийшов із зими і наскільки швидко гібрид починає вегетувати весною, належним чином використовуючи вологу та поживні речовини. Також це означатиме підвищену стійкість посівів і відповідно – нижчу потребу у препаратах для захисту та підживлення рослин у квітні-червні.

В цьому плані і у  гібрида Редстоун, і спорідненої із ним новинки селекції ВНІС – стійкого до імідазолінів гібриду Грім абсолютно немає конкурентів на українських полях. Він швидко стартує, набирається сили, чому сприяє і потужна коренева система, розвинута ще з осені.

Відповідно, це забезпечує надзвичайну стійкість Редстоуну до таких неприємних і, на жаль, частих явищ як посуха, осипання і вилягання рослин. Цікаво, що максимальні показники стійкості Редстоун демонструє практично до усіх стресових факторів, таких як захворювання, що негативно впливають на нормальний розвиток рослин та фінальну врожайність. Це і фомоз, і чорна ніжка, і переноспороз, і склеротиніоз, і альтренаріоз, і бактеріоз, і звичайно ж висока зимостійкість рослин.

І наприкінці наголосимо, що Редстоун належить до вже перевірених і водночас нових гібридів озимого ріпаку, і при цьому потенціал його врожайності 70 ц/га промовисто свідчить про реальну перспективу його вирощування в господарствах по всій території України.

Всеукраїнський науковий інститут селекціїї (ВНІС)


Всеукраїнський науковий інститут селекціїї (ВНІС)
www.vnis.ua
0800 302 032