
Опубліковано:
Вночі 24 липня рф безпілотниками атакувала дунайський порт Рені, внаслідок чого три склади з зерном були пошкоджені, виникли пожежі, приймання та відвантаження зерна було зупинено. Як повідомляє Graintrade, світові біржі відреагували на це стрибком цін на 7-8,6%.
За попередніми даними, кілька румунських барж також були пошкоджені, тому судновласники частково перевели свій флот в румунський порт Галац, розташований у 26 км від Рені. Ескалація війни на морі зменшить кількість судів, що наважаться заходити в регіон, та підвищить вартість фрахту на тлі посилення ризиків.
Наразі в черзі на вхід в Дунай накопичилося 30 кораблів, тому через збій поставок закупівельні ціни в Україні можуть знизитися.
На нову фазу війни з атаками портів та судноплавства Україна може відповісти дзеркальною атакою портів рф, що призведе до зростання світових цін на зерно.
Як зазначають аналітики, подібно до торішнього газового шантажу тепер рф погрожує світу продовольчою кризою та провокує підвищення світових цін на пшеницю, щоб найвигідніше продати власний урожай.
Вчора вересневі ф’ючерси подорожчали:
на 8,6% до 278,3 $/т – на м’яку озиму SRW-пшеницю в Чикаго,
на 6,8% до 337,5 $/т – на тверду озиму HRW-пшеницю в Канзас-Сіті,
на 5,5% до 343,9 $/т – на тверду яру HRS-пшеницю в Міннеаполісі,
на 2,6% до 243,25 $/т – на чорноморську пшеницю в Чикаго,
на 7% до 264,75 €/т або 293,9 $/т – на пшеницю на паризькій Euronext.
Нагадаємо, що експорт у сезоні 2022/2023 року склав близько 58 млн т. Понад 29 млн т зернових та олійних було експортовано українськими чорноморськими портами в рамках Зернової ініціативи, трохи більше 15 млн т – дунайськими портами і близько 14 млн т – залізницею та автотранспортом. Цьогоріч українські виробники можуть зібрати близько 69 млн т зернових та олійних культур, а прогнозований обсяг експорту у 2023/2024 маркетинговому році може скласти близько 45 млн т. Додатково Україна також експортує олію та шроти – близько 9-10 млн т на рік.