
Опубліковано:
Такі цифри наводяться в аналітичному матеріалі, підготовленому командою KSE Агроцентру за підтримки Програма USAID АГРО у проекті «Земля незламності». Експерти рекомендують до завершення війни зберегти заборону на безоплатну передачу земель у приватну власність.
- Упродовж останніх 10 років українці реалізували своє право на безоплатне отримання у власність понад 496,2 тис. земельних ділянок с/г призначення сукупною площею майже 795 тис. га.
- Лише 33% із цієї площі були приватизовані після 2014 року ветеранами війни.
- Аби усі громадяни, які досі не скористалися цим правом, могли його реалізувати, потрібно близько 160 млн га землі, що майже в 4 рази перевищує сукупну площу усіх сільськогосподарських земель України.
- Внаслідок безоплатної передачі земель протягом 2003-2021 років, щорічні втрати місцевих бюджетів можуть становити від 2,4 млрд грн до 14,73 млрд грн на рік.
Окрім наведених цифр та фінансових втрат, аналітики відзначають такі негативні наслідки безоплатної передачі земель як: тінізація агросектору, корупція, а також порушення принципу справедливості та рівності.
Експерти проекту «Земля незламності» рекомендують до завершення режиму воєнного стану зберегти заборону на безоплатну передачу земель у приватну власність та сфокусуватися на розробці відповідних положень із реформування інституту безоплатної приватизації, як про це зазначено у Державній антикорупційній програмі на 2023-2025 рр.
Нагадаємо, що заступник Міністра агрополітики з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації Денис Башлик напередодні наголосив, що земельна реформа вивела ринок з тіні і дала можливість українцям відчути себе справжніми власниками на своїй землі, право розпоряджатися нею. «В результаті земельної реформи більше не існує прихованого земельного ринку. Всі дії щодо землі відбуваються в законній площині, за безготівковий рахунок», – наголосив посадовець на прес-конференції: «Земельна реформа: друга річниця». Було зазначено, що з початку земельної реформи укладено 85 247 угод купівлі-продажу.