
Опубліковано:
Руйнування Каховської ГЕС створює екологічну та економічну катастрофу в регіоні та унеможливлює судноплавство по Дніпру. По наслідкам це еквівалентно використанню зброї масового знищення. Про це йдеться у повідомленні Graintrade.
Укргідроенерго повідомляє, що ГЕС повністю зруйнована та не підлягає відновленню. Це призведе до катастрофічних екологічних, економічних та техногенних втрат, тому відповідно до Женевської конвенції є воєнним злочином та прирівнюється до використання зброї масового знищення, наприклад підриву АЕС чи атомної бомби.
За 4 дні з водосховища витече вся вода, буде майже затоплена Кінбурська коса, виникне загроза подачі води для охолодження реакторів Запорізької АЕС, зупиниться постачання води до Криму, систем зрошення полів Херсонської, Дніпропетровської та Запорізької областей, причому переважно на окупованих територіях. Без питної води з Каховського каналу залишиться багато міст та сіл, зупиняться великі металургійні підприємства, загине велика кількість риби, птахів та тварин, осушені землі знову заболотяться, і клімат в регіоні сильно зміниться.
В районі водосховища утвориться нова пустеля з відповідними кліматичними наслідками: пиловими бурями, зменшенням опадів, посиленням спеки та ризиків посилення посухи на полях центра та півдня України.
Залишається сподіватися на Сили оборони, які якнайшвидше звільнять Нову Каховку, та західних партнерів, що допоможуть відновити ГЕС.
Судноплавство по Дніпру найближчими роками буде неможливим, оскільки в нижній течії ріки зруйновані та затоплені дороги, мости, причали та захисні дамби. На тривалий час зупиниться робота портів в Нікополі, Кам’янці-Дніпровській та Енергодарі, буде розмите та зруйноване залізничне сполучення між Запоріжжям і Дніпром з Кримом, Кривим рогом та Донбасом.
Розташовані на берегах Дніпра та приток елеваторні потужності також зруйновані, зокрема філія «Козацька» підприємства «Нібулон».
В Укргідроенерго заявили, що після деокупації Херсонської області на місці розмитих гідроспоруд Каховської ГЕС буде збудована нова, значно потужніша станція. Для цього знадобиться від 800 млн $ до 1 млрд $. Окрім станції потрібно буде побудувати зруйновані зараз мостовий та залізничний переходи. Якщо працювати 24/7, то на відновлення піде 5 років. Свою допомогу Укренерго вже запропонували будівельники з Італії та Туреччини.
Зараз фахівці обговорюють, як швидко перегородити греблю після деокупації та подати воду з верхніх водосховищ Дніпровського каскаду для забезпечення водою областей, що зараз страждатимуть від її нестачі. У Миколаївській та Херсонській областях пробурлять нові свердловини, з яких добуватимуть прісну воду. Буде побудовано водогін для перекидання води з Дніпровського каскаду до Кривого рогу.
Раніше Президент Володимир Зеленський закликав міжнародні організації ООН та Червоного Хреста негайно долучилися до порятунку людей на окупованій частині Херсонщини. Він наголосив, що склалася абсолютно катастрофічна ситуація, і кожна загибла людина там – це вирок міжнародним організаціям, які розучилися рятувати життя.