Перший міжнародний конгрес «Органічна Україна 2017»

Новини Интересно Перший міжнародний конгрес «Органічна Україна 2017»

Опубліковано:


Міжнародний конгрес «Органічна Україна 2017» зібрав на своїх майданчиках понад 450 учасників. Успішні виробники, переробники та продавці органічної продукції охоче поділилися практичним досвідом з тими, хто тільки збирався розпочати органічне виробництво, дали поради свідомим споживачам, шукаючи спільну мову з покупцями органічної продукції з інших країн, налагоджуючи взаємовигідну співпрацю між учасниками органічного ринку в Україні.

Понад 70 доповідачів, представники 9 країн взяли участь у паралельних сесіях форуму та шести тематичних конференціях. На Конгресі були укладені дві міжнародні угоди щодо постачання органічної продукції у Швейцарію. Найкращу продукцію органічного ринку представили на виставці 36 експонентів з різних областей України, також декілька компаній представили  імпортовану продукцію, що дуже важливо для формування та розвитку ринку. Паралельно з конференційними заходами відбулася виставка, до якої завітали понад 3000 відвідувачів. Вхід був вільним для всіх бажаючих. Допитливі споживачі змогли не тільки подивитися і скуштувати органічні продукти, а й особисто познайомитися з фермерами. Член ГС «Органічна Україна»мережа органічних магазинів «Натур Бутік» провела лекції для споживачів  про органічне виробництво – «Навіщо купувати органічні продукти, миючі засоби та текстиль» та інші. Наразі, робота зі споживачем – головний вектор для розвитку внутрішнього ринку. В рамках Міжнародного конгресу відбувся екскурсійний тур на органічну ферму «Zabirya Organic Farm», де представники 10 областей України, а також, Швейцарії, Ізраїля, Німеччини, Франції мали можливість дискутувати та ділитися своїм досвідом. Пан Морріс Мейєр провів лекцію-діагностику на тему «Побудова біодинамічної ферми – послідовний план дій».

На відкритті Конгресу виступили Міністр аграрної політики та продовольства України Тарас Кутовий та заступник директора Швейцарського бюро співробітництва в Україні Віктор Шуткевич, президент громадської спілки «Органічна Україна» Олена Березовська.

«Органічне виробництво розвивається шаленими темпами, але ми прагнемо, щоб цей процес був більш системним і був значно видиміший усередині країни і поза її межами. Галузь одна із найдинамічніших. За п’ять років у нас приріст 90%», – сказав Тарас Кутовий. Керівник аграрного відомства нагадав, що саме розвиток органічного виробництва визначено Кабінетом Міністрів одним із головних пріоритетів роботи Мінагрополітики на 2017 рік. «Підтримка органічного виробництва є також важливим напрямком нашої стратегії «3+5». Тому ми розробили «органічний» законопроект, який вже підтримав Кабінет Міністрів», – зазначив Тарас Кутовий.

«Уряд Швейцарії вже 15 років підтримує розвиток органічного сільського господарства в Україні. Ухвалено рішення продовжити цю підтримку до 2018 року в таких напрямках як створення ринку органічної продукції в Україні та підтримка діючого органу сертифікації. Ми також вітаємо кроки Міністерства аграрної політики та продовольства України у цьому секторі та готові долучитися до них. Сьогодні існують всі передумови для подальшого зростання органічного сільського господарства України як на внутрішньому ринку, а також подальшого закріплення України як надійного партнера на зовнішніх ринках органічної продукції», – підсумував Віктор Шуткевич.

У роботі Конгресу взяли активну участь заступники міністра Ольга Трофімцева та  Олена Ковальова. Олена Ковальова, заступник Міністра аграрної політики та продовольства України, надала присутнім ґрунтовну інформацію стосовно регуляторної політики міністерства в галузі розвитку органічного виробництва, окресливши основні вимоги до обігу та маркування органічної продукції, переваги нового законопроекту й пріоритети Стратегії розвитку аграрного сектору «3 + 5». Вона відзначила, зокрема, що в рамках державної підтримки органічного виробництва у фермерів вже є можливість отримати фінансову підтримку на конкурсних засадах на поворотній основі для проведення сертифікації виробництва органічної продукції (сировини). При цьому за рівних умов фермерські господарства, які подали заяву про перехід на виробництво органічної продукції (сировини), мають перевагу над іншими фермерськими господарствами, які претендують на отримання фінансової підтримки. Ольга Трофімцева, заступник Міністра аграрної політики та продовольства України з питань європейської інтеграції, розповіла учасникам конгресу про поточну ситуацію та ключові пріоритети Мінагрополітики щодо розвитку експорту української органічної продукції, про перспективи українських виробників органічної продукції на міжнародних ринках. Вона звернула увагу слухачів на те, що експорт української органічної продукції значно зріс останніми роками. А для подальшого розвитку треба розуміти, відзначила Ольга Трофімцева, що асортимент органічної продукції досить обмежений, на ринку достатньо сегментів, де конкуренція зовсім відсутня, тому потрібна диверсифікація, а також – переробка, експорт переробленої продукції, а не тільки сировини.

Олена Березовська, президент громадської спілки «Органічна Україна», сказала, що ця подія підвищить довіру до органічного виробництва у аграріїв,  довіру до органічного продукту у споживача і довіру до експертності вже існуючого органічного сектору. «Цей Конгрес є поєднанням різних форматів для повного розуміння стану органічного ринку, – говорить Олена Березовська, організатор Конгресу. – Тут гармонійно співіснують різні формати, теми, інтереси – це віддзеркалення нинішнього стану органічного руху в Україні. Запит на органічну продукцію невпинно зростає, дрібні й великі фермери долучаються до органічного сектору – все відбувається, змінюється дуже-дуже швидко».

«У нашому переліку сьогодні понад чотириста операторів органічного ринку, – говорить Сергій Галашевський, директор органу сертифікації «Органік Стандарт», співорганізатор Конгресу. – У нас працюють фахівці по всій країні, і ми постійно розширюємо штат, щоб встигати реагувати на всі запити бажаючих, адже кількість сертифікованих господарств за останні 10 років в Україні значно зросла».

Україна має великий потенціал виробництва органічних продуктів: здатна забезпечити широкий асортимент органічного споживчого кошика для внутрішнього ринку та зробити вагомий внесок в експорт сільськогосподарської продукції. Наразі в Україні  410 550 га землі зайнято під органічне сільське господарство відповідно до даних Федерації органічного руху України. Порівняно з 2010 роком цей показник зріс на 35%, а Середньостроковий план пріоритетних дій Уряду до 2020 року (наразі його проект в процесі громадського обговорення) передбачаєзбільшення  площі земель органічного сільського господарства до 450 тис. га вже до кінця 2017 року, тобто на 10%. Це свідчить про перспективи для подальшого стабільного розвитку. (Для інформації: В Європі площа земель, зайнятих під органічне виробництво, збільшилась з 2010 до 2015 рік на 2 млн. га, на 21%. Сертифіковано більше 11 мільйонів гектарів і більше 270 тисяч фермерських господарств. Дані – Eurostat).

Органічне сільське господарство в Україні може стати одним із локомотивів економічного розвитку країни, при цьому зберігаючи родючість ґрунтів країни та забезпечуючи добробут громадян. Сьогодні розвиток органічного виробництва входить до переліку пріоритетів нашої держави (Стратегічні пріоритети 3+5 Міністерства аграрної політики та продовольства України та Єдина комплексна стратегія розвитку сільського господарства та сільських територій на 2015-2020 роки), яка фінансово заохочує фермерів до переходу на органічне виробництво, робить конкретні кроки для адаптації національного законодавства до вимог ЄС згідно з Угодою про Асоціацію між Україною та ЄС. Так, законопроект України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», що має визначити правила функціонування органічного ринку в Україні, зменшити наявні ризики та забезпечити належний державний контроль у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції, вже  чекає на розгляд у сесійній залі Верховної Ради України найближчим часом.

«До роботи над цим законопроектом були залучені представники всіх учасників органічного руху України та міжнародні партнери, – говорить Катерина Шор, менеджер проектів МБО ІЦ «Зелене досьє», співорганізатор Міжнародного конгресу «Органічна Україна 2017». – Нам вдалося продемонструвати успішність спільної роботи, досягти позитивних результатів завдяки злагодженій діяльності всього органічного сектору».

За даними численних досліджень у світі споживачі органічних харчових продуктів вважають стан свого здоров’я значно кращим, ніж споживачі конвенційної (неорганічної) їжі. Дослідження вчених Національного медичного університету імені О.О.Богомольця показало, що на здоров’я дитини в Україні на 50% впливає харчування,  лікування на 10%, генетика на 20%, умови життя на 20%. Такі показники яскраво демонструють, що органічне харчування – це не просто модний тренд, а здоровий спосіб життя, який свідомо вибирають люди в усьому світі. До світового органічного руху українські фермери та громади приєднуються «семимильними» кроками. Вже сьогодні  операторам органічного ринку України є що запропонувати споживачам не тільки на внутрішньому ринку, а й на зовнішньому. Зокрема, найближчими днями потужна делегація органічного сектору України вирушає до німецького міста Нюрнберг на найбільшу в світі міжнародну виставку органічної продукції «Біофах 2017», де вже вчетверте буде представлено Національний павільйон України.

Підбиваючи підсумки, Наталія Прокопчук, менеджер швейцарсько-українського проекту FiBL-SECO «Розвиток органічного ринку в Україні», зазначила: «Учасники сесії Міжнародного конгресу «Органічна Україна 2017» пророзвиток внутрішнього і зовнішнього ринків органічних продуктів (Олександр Ющенко (ПП «Галекс-Агро»), Іван Томенко (ТОВ «Агрофірма «Поле»), Андрій Ніколаюк (ПрАТ «Етнопродукт»), Сергій Галашевський (орган сертифікації «Органік Стандарт») були одностайні у висновку, що основними потребами для розвитку органічного сектору є підвищення рівня обізнаності населення про органічні продукти, спільна робота для формування позитивного іміджу України як надійного постачальника органічної продукції на експорт через патріотизм,  покращення якості продукції, через щорічне проведення Міжнародного конгресу «Органічна Україна» для розуміння реального зрізу внутрішнього ринку та стратегічних напрямків розвитку, через представлення міжнародного Національного павільйону України на міжнародній виставці органічної продукції «Біофах» для розширення зовнішніх ринків міжнародного партнерства; кваліфіковані кадри для роботи в органічних господарствах, робота науковців виключно для практичного застосування органічними виробниками (а не «теорія») та налагоджена система постійного інформування виробників зі сторони держави».

Новости: Интересно

все новости


Читайте также:

все актуальные материалы