Нове свинарство 2025 – програма, що виведе галузь із кризи

Новини Животноводство Нове свинарство 2025 – програма, що виведе галузь із кризи

Опубліковано:


свинарство

Актуальну інформацію про поточну ситуацію з ціною на свиней в Україні оприлюднила Асоціація «М’ясної Галузі»  (АМГ) за результами MeatForumOnline, який відбувся днями в Україні.

У 2012 році обсяги імпорту української свинини становили 264 тис. т, а далі спостерігається їх стрімке падіння: в 2013-му – до 196 тис. т, у 2014 – до 40 тис. т. З того часу Україна не входить у ТОП-10 імпортерів свинини у світі. В подальшому імпорт свинини був незначними – до 5 тис. т, а почав знову зростати з 2018 році.

Збільшення обсягу імпорту свинини спричинено високим рівнем собівартості вирощування свиней і закупівельних цін на них в Україні. Попри те, що в Європейському Союзі свинина подорожчала на 48% за 2019 рік, її імпорт залишається вигіднішим і дешевшим за українську свинину в напівтушах – 58 грн/кг з ПДВ проти 68 грн/кг з ПДВ. Це при цінах середніх за рік на живих свиней у нашій країні 45 грн/кг.

За оцінками АМГ, щоби ціни на півтуші свиней зрівнялися з європейськими цінами, свині живою вагою в Україні мають коштувати не більше 38 грн/кг.

Натомість курятина та яловичина не лише забезпечують внутрішню потребу переробки та споживання, а стали потужними драйверами експорту та надходження іноземної валюти в Україну. В 2019 році поставки за кордон птиці вдесятеро перевищили експорт яловичини, а обсяги постачання за межі України яловичини вітчизняних виробників були в 17 разів більші за показники експорту свинини.

свинарство

Джерело: Державна митна служба України, 2019 рік

Аналітики АМГ поділяють прогнози ФАО, що виробництво свинини в 2020 році становитиме 581 тис. т – обсяг, близький до часів найглибшої кризи в свинарстві в Україні 2008/2009 рр.

свинарство

Джерело: Баланс м’яса, FAO

За даними Держстату України, впродовж останніх 6 років 2190 агропідприємств припинили займатися свинарством.

Поголів’я свиней, яке утримується на свинокомплексах 24 областей нашої країни на початок 2020 року, складало 3,3 млн голів, що менше за поголів’я свиней на територіях або в державах за розмірами, зіставними з однією областю України. 4 млн голів вирощують у Бєлгородській області, яка межує з нашою країною, 6 млн голів – у Бельгії, 12 млн голів – у Данії. Водночас, у Росії, наприклад, збільшення виробництва свинини у 2019 році склало 150 тис. т, а в 2020 році очікується додатково 300 тис. т. Собівартість живої ваги в цій країні становить уже менше 30 грн/кг, тоді як в Україні, за даними Асоціації “Свинарі України”, – 40 грн/кг.

АМГ звертає увагу на те, що в Україні попит населення на свинину став рекордно низьким. Як повідомляв AgroONE, її споживання впало до 15 кг/рік і дедалі все більше витісняється майже вдвічі дешевшою курятиною. Головна причина – одна з найвищих у світі собівартість, а відтак і неконкурентні ціни на свиней для переробної галузі та на свинину для населення.свинарство

Чому так відбувається, кому вигідне падіння виробництва свинини

Вірогідно, що занепад українського свинарства вигідний, насамперед, тим, хто дезінформує громадськість, що кризи в галузі немає, приховує 8 млрд грн перевитрат на корми та ліки у вирощуванні свиней, понад 8 років блокує компенсації свинокомплексам за поголів’я, знищене у випадку Африканської чуми свиней (АЧС), перетворює таким чином виробництво свинини на гру із сірниками на діжці з порохом.

Переробники занепокоєні тим, що галузева асоціація в свинарстві, яка мала би дбати про розвиток своєї індустрії, фактично стала інструментом витіснення з ринку малих, середніх і великих виробників, спроб монополізації вирощування та переробки кількома учасниками тієї самої асоціації. Про це йшлося й у статті «Чи бути СВИНОапокаліпсису–2, або Чому галузева асоціація поразки подає за перемоги».

У результаті переробна галузь перетворилася на заручника, з одного боку, дефіциту сировини – живих свиней, а з іншого, – необґрунтовано високих цін на свиней, спричинених неефективним і безвідповідальним веденням бізнесу у вирощуванні. Водночас українські споживачі м’ясної продукції стали заручниками високих цін на свинину вітчизняного виробництва.

Як повідомляв AgroOne, ураховуючи поточний стан свинарства, виклики та загрози, що постали перед ним, у червні 2020 року Асоціація “М’ясної галузі”, діючи згідно з представленою раніше власною стратегієюрозпочала реалізацію програми “Нове свинарство 2025”

Ця програма передбачає нарощення з 5,7 млн до 20 млн поголів’я свиней в Україні до 2025 року, збільшення виробництва свинини до 3 млн т, з яких планується практично подвоїти обсяги споживання в Україні за рахунок доступних цін на м’ясо свиней для населення, довівши його приблизно до 1 млн т, а також експортувати 2 млн т. В такий спосіб м’ясна галузь України ще й частково вирішить проблему дефіциту свинини в світі.

Крім того, «Нове свинарство 2025» – це:

  • 88 млрд грн доданої вартості щороку;
  • 50 тис. робочих місць у селах (тільки у вирощуванні);
  • 9 млрд грн фонд оплати праці із середньою заробітною платою в українському свинарстві 15 тис грн на місяць;
  • понад 4 млрд грн податків на зарплату.

Як зазначив Микола Бабенко, виконавчий директор Асоціації «М’ясної Галузі», «реалізація програми «Нове свинарство 2025» у партнерстві із Центром підвищення ефективності в тваринництві сприятиме швидкому досягненню результатів у зниженні собівартості та виході на конкурентний з основними країнами-експортерами свинини рівень ефективності вирощування свиней».

АМГ запрошує організації та підприємства до взаємодії в реалізації Програми «Нове свинарство 2025».

Форма приєднання до Програми https://docs.google.com/forms/d/1fSXlEgHDPlCIXxvIu0_3me42NTPdZY-jyzCyd2o5KOE

Олександр Кривенко

Новости: Животноводство

все новости


Читайте также:

все актуальные материалы