
Опубліковано:
Як працює земельна реформа та земельний ринок під час війни? Чи дійсно його темпи та обсяги поступово наздоганяють довоєнні показники, а загальний відсоток с/г земель в обігу наближається до показників розвинутих економік? Про це йдеться в аналітичному звіті про стан ринку земель в Україні, підготовленому експертами KSE Агроцентру за підтримки Програма USAID АГРО.
- Станом на 1 червня з моменту відкриття ринку землі було укладено понад 145 тис. угод купівлі-продажу земельних ділянок сукупною площею майже 325 тис. га, що становить близько 1% від усіх сільгоспземель на підконтрольних Україні територіях.
- Ціни на сільськогосподарські землі поволі зростають: у 2023 році середньозважена ціна становила 35,4 тис. грн/га. Це на 13,5% більше, ніж у 2022 році і майже на 22% більше, ніж у 2021 році. Найдорожчою з початку 2023 року була земля в Київській та Львівській областях.
- Отже, земельний ринок в Україні попри воєнний стан залишається ліквідним і привабливим для інвесторів. Найвищі показники ліквідності спостерігаються переважно у центральних областях України, де частка сільгоспземель в обігу перевищує 1%.
- Водночас проведений аналіз вказує на дві системні проблеми: низький рівень реєстрації цін у Державному реєстрі речових прав та заниження ціни на землю при проведенні транзакцій.
- Зокрема, співвідношення між цінами купівлі-продажу та вартістю оренди на електронних земельних аукціонах на рівні 1:4,5 свідчить, що зареєстровані ціни угод купівлі-продажу є удвічі нижчими від ринкових.
Опублікований аналітичний звіт є першим із серії оглядів земельного ринку, які KSE Агроцентр готуватиме упродовж найближчого року в рамках дослідницького проєкту «Земля незламності», що реалізується за підтримки Програми USAID АГРО.
Нагадаємо, що в 2024 році країну очікує другий етап впровадження земельної реформи. На ринок будуть допущені юридичні особи та буде збільшено максимальний розмір землі, яку можна купити – до 10 тис. га.
Хоча ще до війни висловлювалися побоювання, що фермери та малі сільськогосподарські виробники не зможуть конкурувати з великими агрохолдингами, які домінують в українському агросекторі. Наразі питання допуску до ринку великих компаній виникло вже у контексті повномасштабного вторгнення.