
Опубліковано:
Перебіг реалізації реформи гідротехнічної меліорації та можливості відновлення зрошувальних/осушувальних систем в Україні обговорили під час ІІ Меліоративного форуму, який відбувся в Ізмаїлі на Одещині. Про це йдеться в повідомленні Мінагрополітики.
Наразі Одещина серед лідерів за кількістю створених організацій водокористувачів (ОВК). Можливість об’єднуватися для спільного керування зрошувальними системами в аграріїв з’явилася у травні 2022 року, відколи у дію вступив Закон «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель». Станом на сьогодні в Україні вже зареєстровано 24 організації водокористувачів. Кожна з них об’єднує від 1 до 10 агропідприємств.
У вітальному слові до учасників заходу Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський наголосив, що меліоративна реформа розвивається успішно. Хоча зіткнулась зі складними викликами: повномасштабне вторгнення та підрив дамби Каховської ГЕС.
“Меліоративна реформа – правильна. Оскільки в ній співпадають інтереси усіх: місцевих фермерів, асоціацій, місцевої влади, МінАПК, донорів. Вже є перші результати – місцеві ОВК створені і мають плани збільшувати зрошення і робити його дешевшим, а воду якіснішою. Відповідно заробляти більше. Переконаний, що зрошення розвинеться і на землі, де зараз є дефіцит води”, – підкреслив Міністр аграрної політики.
За словами заступника Міністра аграрної політики та продовольства України Віталія Головні актуальність реформи викликана не лише змінами клімату, оскільки за прогнозами до 2050 року близько половини орних земель без залучення поливу будуть непридатні для землеробства, а й необхідністю післявоєнної відбудови України.
«На сьогодні створені всі законодавчі передумови для запровадження ОВК, як нової для України форми господарювання. Також спільно з Програмою USAID АГРО розпочато виконання пілотних проектів з відновлення зрошувальних систем в Черкаській та Одеській областях; розпочато внесення об’єктів меліоративної мережі в Державний земельний кадастр», – зазначив Віталій Головня.
За словами керівниці Програми USAID АГРО Ксенії Сидоркіної буде інвестувано понад 70 млн грн в пілотні проекти модернізації зрошення. Також розглядається можливість продовження підтримки і додаткового фінансування для модернізації зрошення.
“Реформа зрошення для України така ж важлива за своїми наслідками, як і земельна реформа, яку послідовно ми підтримуємо. І ключ до успіху в обох випадках – децентралізація управління. Створення організацій водокористувачів та Операторів державних меліоративних систем – є інструментом такої децентралізації. Зараз наша увага зосереджена на підтримці ОВК, в які об’єднуються аграрії для впровадження та розвитку енергозберігаючих технологій у зрошенні», – відзначила Ксенія Сидоркіна.