
Опубліковано:
Туреччина, Румунія та Болгарія планують об’єднати сили для знешкодження мін, які потрапили у Чорне море внаслідок війни Росії проти України. Про це пише Укрінформ з посиланням на Bloomberg.
Три країни-члени НАТО провели закриті переговори і все ще опрацьовують деталі, але можуть створити такий підрозділ вже наступного місяця, повідомили два анонімні чиновники.
Нові сили мають бути цілком мирними і не виводитимуть у море жодних нових кораблів НАТО. Одна з цілей місії – показати, що ці три країни здатні вирішити проблему самостійно.
Операція з розмінування не пов’язана із діяльністю НАТО, а ці об’єднані сили з розмінування моря стануть першими великими спільними зусиллями членів Альянсу в Чорному морі від початку повномасштабного вторгнення Росії.
Зазначається, що війна Росії проти України все більше загрожує транспортуванню сировини через Чорне море. Раніше Велика Британія з посиланням на розвіддані попередила, що Росія може використовувати морські міни для нападів на цивільні судна в Чорному морі.
Своє чергою, виконавчий директор Інституту світової політики Євген Магда, коментуючи підсумки візиту Володимира Зеленського до Бухареста, зазначив, що ВМС Румунії, Болгарії та Туреччини могли би взяти участь у конвоюванні суден майбутніх караванів у “зерновому коридорі”.
“Ми зараз розглядаємо Румунію як країну, через яку можемо вивозити зерно … Очевидно, що і Військово-морські сили Румунії разом із ВМС Болгарії та Туреччини, чорноморських країн НАТО, могли б брати участь у конвоюванні суден майбутніх зернових караванів, які будуть проходити нашим “зерновим коридором”…Адже якщо запрацює “зерновий коридор” ― будемо називати його морським, а не зерновим ― це може бути не лише зерно, а й метал, руда, тобто всі статті нашого експорту”, – підкреслив політолог.
Українські морква й капуста вдвічі дешевші, ніж торік.
На поточному тижні на українському ринку спостерігається чергове зниження цін на моркву, повідомляють аналітики проєкту EastFruit. Аналогічна ситуація спостерігається й на ринку білокачанної капусти.
В Україні масове збирання моркви зараз у самому розпалі. При цьому значна частина виробників, які вже заповнили сховища морквою, намагається реалізувати цю продукцію відразу з поля. Крім того, активно пропонується морква не найвищої якості, яка не підлягає тривалому зберіганню, що є додатковим фактором зниження відпускних цін у цьому сегменті.
На сьогодні українські фермери намагаються продати моркву по 4-8 грн/кг ($0,11-0,22/кг), що в середньому на 26% дешевше, ніж наприкінці минулого робочого тижня. Основною причиною здешевлення моркви на українському ринку, на думку експертів, стало збільшення пропозиції цього коренеплоду на тлі масового збирання в місцевих господарствах. При цьому фахівці відзначають насичення ринку морквою, не призначеною для зберігання, зважаючи на невисокі якісні характеристики, що також сприяє зниженню відпускних цін у цьому сегменті.
Морква в Україні вже надходить у продаж у середньому на 58% дешевше, ніж в аналогічний період минулого року. Ситуацію, що склалася, аналітики ринку пов’язують насамперед із загальним збільшенням пропозиції цієї продукції на ринку. Нагадаємо, багато українських фермерів у поточному сезоні розширили площі під цими коренеплодами, що за сприятливих погодних умов дало їм змогу зібрати більший урожай моркви, ніж минулого сезону.
Також повідомляється, що надлишок білокачанної капусти на українському ринку змушує фермерів знижувати відпускні ціни. Негативна цінова динаміка, на думку аналітиків, є наслідком низького попиту на капусту. При цьому покупці нерідко залишаються незадоволені якістю продукції, оскільки сьогодні значну частку пропозиції на ринку становить некондиційна продукція.
Наразі ціна білокачанної капусти озвучується виробниками в межах 4-6 грн/кг ($0,11-0,16/кг), що в середньому на 22% дешевше, ніж наприкінці минулого робочого тижня. Оптова ціна на білокачанну капусту на українському ринку вже в середньому на 46% нижча, ніж на початку жовтня минулого року. При цьому, ключові гравці ринку не виключають подальшого здешевлення в даному сегменті, оскільки обсяги капусти на ринку помітно перевищують попит на неї.
Названа кількість пріоритетних сільгоспземель для розмінування.
Потреба у першочерговому розмінуванні складає понад 44 тис. гектарів сільськогосподарських земель. Про це заявив міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко на міжнародній донорській конференції з гуманітарного розмінування України.
Потреба в першочерговому розмінуванні становить 44 тис. га, також 13,5 тис. км² акваторії Чорного, Азовського морів, річок та інших внутрішніх водойм України потенційно забруднені вибухонебезпечними предметами.
По словам міністра, наразі українськими саперами обстежено понад 144 тис. га землі. Україна використовує комплексний підхід до розмінування з використанням відповідних технічних засобів.
«Наразі на оснащенні ДСНС маємо понад 430 піротехнічних машин різних типів, роботизовані системи, дрони та катамарани для підводного розмінування. Завдяки підтримці міжнародних партнерів в Україні працюють 15 машин механізованого розмінування. За їх допомогою наразі очищено близько 250 гектарів території. Так, до прикладу, машина для розмінування в день може пройти від гектара, натомість сапер проходить цю територію за 3-4 дні», – зазначив очільник МВС.
Нагадаємо, Україна стала найбільше замінованою країною в світі, випередивши Афганістан і Сирію. За підрахунками експертів, найбільше постраждали від мінування звільнені українськими військами території Харківської та Херсонської областей.
Експорт соняшникової олії зріс на 40% при зменшенні прибутку.
В січні-вересні поточного року в натуральному вираженні експорт української соняшникової олії на 40,3% зріс порівняно з аналогічним періодом минулого року – до 4 млн 94,4 тис. тонн. Але в грошовому вираженні він скоротився на 5,8% – до $3 млрд 724,01 млн, що становило 13,72% від усього українського експорту. Про це повідомляє Open4business.
Згідно зі статистикою, оприлюдненою Державною митною службою, основний експорт здійснювали до Туреччини (18,44% поставок у грошовому вираженні), Румунії (16,59%) і Китаю (12,15%).
Також поставки на зовнішні ринки соєвої олії за дев’ять місяців поточного року зросли на 20,2% – до 207,1 тис. тонн, проте виручка від них також знизилася – на 21,7%, до $181,24 млн.
У топ-3 країн-імпортерів української соєвої олії увійшли Польща (69,1% поставок у грошовому вираженні), Німеччина (5,19%) і Арабські Емірати (4,67%).
Експорт олії ріпаку та гірчиці за січень-вересень-2023 сягнув 244,71 тис. тонн, збільшившись порівняно із січнем-вереснем-2022 у 9,3 раза. Реалізація цього виду олії принесла Україні $205,72 млн, що в 5,8 раза більше за минулорічний показник.
Ключовими країнами експорту олії ріпаку та гірчиці стали Китай (28,61% поставок у грошовому виразі), Польща (20,08%) і Румунія (15,22%).
Експорт маргарину з України за дев’ять місяців цього року знизився як у натуральному вираженні (на 36,2%), так і в грошовому (на 37,5%) – до 11,57 тис. тонн на суму $24,64 млн.
Водночас експорт за статтею 1518 “жири, олії та рослинні олії, подані хімічній модифікації” збільшився в натуральному вираженні на 70,4% – до 12,60 тис. тонн, а в грошовому – на 16,2%, до $11,22 млн.
Що стосується імпорту, то найбільшою статтею в цьому сегменті зовнішньої торгівлі залишався імпорт пальмової олії, який за січень-вересень цього року скоротився і в натуральному (на 21,6%), і в грошовому виразі (на 32,5%): в Україну поставлено 64,41 тис. тонн цього виду олії на суму $82,46 млн.
Водночас імпорт маргарину в країну за вказаний звітний період хоча й дещо знизився в натуральному вираженні – на 0,3%, до 9,07 тис. тонн, проте зріс у грошовому – на 7,3%, до $32,43 млн.
Замикає трійку імпорту в цій категорії код 1516 “жири, олії, олії рослинні, хімічно перетворені без обробки” – продукції поставлено 11,23 тис. тонн на $25,63 млн, тоді як за 9 місяців минулого року було 9,54 тис. тонн на $26,62 млн.
Нагадаємо, що у вересні поточного року експорт соняшникової олії склав 357 тис. т.. Експерти зазначають, що це є найнижчим показником, починаючи з липня 2022 року, але досить високим як для першого місяця сезону. Також слід врахувати суттєве зниження запасів соняшнику в Україні наприкінці минулого сезону.