
Опубліковано:
Яблучний сезон-2022/23 в Україні видався, мабуть, одним із найскладніших за останнє десятиліття. Цьогоріч площі під яблуневими садами в Україні знову знизяться, повторюючи як тенденції попередніх років, так і під тиском нових факторів. Про це йдеться в аналітичному матеріалі Еast-fruit.
“Сектор виробництва яблук у країні продовжить розпочатий уже давно процес інтенсифікації (заміна старих неефективних насаджень новими інтенсивними). До цього додамо відхід з українського ринку невеликих площ під садами в окупованих регіонах країни й негативні фактори поточних умов ринку. Багато виробників не збираються проводити збір плодів у садах через проблеми з робочою силою, подорожчання витратних частин, низьких закупівельних цін переробників у минулому сезоні, стагнацію внутрішнього ринку і можливе повторення ударів по енергетиці країни взимку”, – пояснює Євген Кузін, керівник аналітичного напряму проєкту “АПК-Інформ: овочі та фрукти”.
Площі під яблуневими садами, скорочуючись з 2016 р. у середньому на 3% щорічно, у 2023 р. досягнуть нового мінімуму в Україні.
Поки що відкритим залишається і питання врожайності яблук, адже погодні умови влітку та на початку осені можуть дещо вплинути на неї. З одного боку, якихось серйозних катаклізмів навесні та в першій половині літа цього року в Україні не було. Деякі виробники з Чернівецької та Вінницької областей повідомляли про можливу втрату врожаю через заморозки та град. Також із цих же регіонів повідомляли про ураганний вітер наприкінці липня. Проте таких виробників було все-таки не багато, і частка такої шкоди загалом співвідносилася з аналогічними повідомленнями в попередні сезони.
“Ба більше, в Україні, як показує наше щорічне опитування виробників яблук, у 2023 р. зросте і частка інтенсивних насаджень, і частка садів під краплинним зрошенням, і особливо частка садів, які використовують захисну сітку у своєму виробництві. Тобто, з одного боку, на врожайність серйозно впливатимуть позитивні фактори”, – підкреслює аналітик.
Втім, можлива мінімізація використання добрив і ЗЗР у садах може позначатися негативно на врожайності в поточному сезоні.
“У результаті, розрахункову врожайність по країні можна очікувати на рівні 2022 року, адже ці негативні фактори якраз і були присутні в Україні вже тоді. А це означає, що відсутність змін у цьому показнику на тлі зниження площ призведе і до зниження виробництва яблук в Україні 2023 року. За нашими підрахунками, цього року Україна збере один із найнижчих урожаїв яблук щонайменше за останні вісім років”, – підсумовує Євген Кузін.