
Опубліковано:
«Експорт морським шляхом є ефективним в умовах вільного судноплавства”, – про це заявила аналітик УКАБ Світлана Литвин в коментарі для Delo. В інших випадках, присутні значні витрати, і сільгоспвиробники працюють на грані збитковості.
Щодо альтернативних маршрутів, в цьому випадку немає значної різниці в логістичних витратах, адже що експорт через річкові порти Дунаю, що через західні кордони передбачає дорогу логістику. Крім того, багато чого залежить від географічного місця вирощування культур. Однак наразі річкові порти демонструють більшу пропускну здатність, при цьому практично в 2 рази.
Якщо порівнювати експорт Дунаєм та через “зерновий коридор”, то ці два канали демонстрували однаковий місячний результат – близько 2 млн тонн. Кожен маршрут має свої плюси та мінуси, зокрема морські порти Одеської області мають більшу пропускну здатність: в умовах вільного судноплавства – 6-7 млн тонн, в рамках “зернового коридору” – 4 млн тонн, але в даному випадку Україна була більш залежна від російської сторони, і даний канал є менш прогнозований.
Що стосується вивозу збіжжя через західні кордони, то зараз спільно з європейськими партнерами розглядаються варіанти, як досягти збільшення обсягу експорту на 1-1,5 млн тонн зерна щомісяця “шляхами солідарності”.
Нагадаємо, що після зриву росіянами зернової угоди Україна шукає альтернативні шляхи експорту свого збіжжя. Проте жоден з них не може зрівнятися за ефективністю з чорноморським коридором, як вважає більшість експертів. Ситуація, що склалась, в першу чергу, вплине на дохідність виробництва для фермерів. Тому що зростання вартості логістики покривається з ціни купівлі зерна у виробника.