
Опубліковано:
За підсумками 2022 року вітчизняна економіка в цілому отримала 240,4 млрд грн збитків, тоді як чистий прибуток підприємств сільського, лісового та рибного господарства за підсумками 2022 року склав 87,1 млрд грн.
Про це заявив директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», Юрій Лупенко, коментуючи нещодавно оприлюднені дані Державної служби статистики щодо підсумків діяльності підприємств за видами економічної діяльності за 2022 рік.
За його словами, це найвищий за фізичними обсягами показник серед усіх видів економічної діяльності, хоча у 2,7 рази менший проти рекордного рівня 2021 року.
Галузь стала однією з чотирьох, що зберегли позитивний фінансовий результат в умовах повномасштабного вторгнення рф на територію України. Вона забезпечивши найвищу рентабельність операційної (20,3 %) та всієї (13,6 %) діяльності в умовах війни та безпрецедентних перешкод щодо реалізації і (особливо) експорту продукції, зауважив науковець.
Зазначається, шо галузь зазнала відчутних втрат в результаті військової агресії. Однак 78,4 % її підприємств змогли забезпечити позитивний фінансовий результат, наголосив він. І хоча частка збиткових агропідприємств зросла з 11,7 % у 2021 році до 21,6 % торік, вона є найменшою серед усіх видів економічної діяльності.
В умовах суттєвого скорочення обсягів виробництва та позитивних очікувань обсягів врожаю 2023 року це дає підстави сповідатися на відновлення довоєнних темпів зростання агросектору, забезпечення його стабільності в умовах кардинальних змін, спричинених війною. Водночас висока залежність від експорту продукції вимагає радикальних заходів щодо розширення можливостей реалізації продукції сільського господарства, особливо з високим вмістом доданої вартості.
Раніше заступник Міністра агрополітики Маркіян Дмитрасевич заявив, що попри проблеми, завдяки праці українських аграріїв та сприятливим погодним умовам у сезоні 2023/2024 буде гарний урожай. Україна готова відправити на світові ринки понад 56 млн тонн продовольства. Тому для України важлива підтримка міжнародної спільноти: додаткові засоби ППО для захисту інфраструктури експорту агропродукції, допомога в розмінуванні сільськогосподарських земель, у відновленні угідь і навколишнього середовища після підриву агресором Каховської ГЕС.