Аграрії втратять 300 млн грн на сушці кукурудзи

Новости Агротехнологии Аграрії втратять 300 млн грн на сушці кукурудзи
кукурудзи

Добавлено:


Нові правила сплати за розподіл природного газу для аграріїв вже почали приносити негативні наслідки, — очікується, що в 2020 р. елеваторна галузь  України переплатить 300 млн грн за споживання газу для сушки кукурудзи. Про це йдеться у повідомленні асоціації «Український клуб аграрного бізнесу».

Зазначається, що минулого року Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), запровадила новий підхід до оплати розподілу природного газу. Це, в першу чергу, стосується зернових елеваторів та цукрових заводів, які використовують газ для сушки зернових та виробництва цукру, відповідно. В результаті, якщо раніше сплата була лише за фактично використаний газ, то вже з початку 2020 року була введена щомісячна абонплата за доступ до газу і вона виходила із загального обсягу, який підприємства споживали в попередні роки.

«Варто наголосити, що не враховувався погодній фактор, від якого залежить врожай в сільгосппідприємствах. В 2020 році посуха спричинила скорочення врожаю кукурудзи в деяких регіонах до 30%-50% від того, що вироблялось в попередні роки. Згідно прогнозів, є значне скорочення кукурудзи та її дочасне всихання, в результаті буде менший обсяг та вологість, і, відповідно, скоротяться також витрати газу», — пояснюють в УКАБ.

В попередній газовий рік для сушки кукурудзи було використано понад 520 млн м³ газу, і плата за такий обсяг склала понад 600 млн грн. Це сума лише за розподіл, не враховуючи вартість самого газу. Такі розрахунки були закладені і на цей рік, проте компанії не мали змогу скоригувати обсяги необхідного газу згідно прогнозів врожаю кукурудзи.

«За нашими  розрахунками, обсяги газу, які будуть потрібні для сушки кукурудзи, в 2020 році складуть близько 250 млн м³. Тобто, згідно нових правил НКРЕКП, аграрії в цьому році заплатили за 500 млн м³, а по факту використають 250 млн м³ і матимуть пряму переплату близько 300 млн грн. Кошти, які сплачені із розрахункової абонплати не переносяться на наступний рік, тому це по суті прямі збитки для с/г виробників», — коментує ситуацію  генеральний директор УКАБ Роман Сластьон.

В асоціації відзначають певні позитивні зрушення — НКРЕКП наприкінці липня частково дослухалась до потреб с/г виробників та прийняла Постанову № 1469, якою знизила штрафи за коригування обсягів газу та дала можливість до 15 вересня змінювати річні замовлення потужності на використання газу. Такий підхід дещо полегшить роботу с/г виробників, але, на жаль, лише з наступного року.

«Згідно нових правил,  для с/г виробників, елеваторів та цукрових заводів  важливо до 20 жовтня подати розраховане річне замовлення споживання газу на наступний рік, щоб мати можливість коригувати протягом сезону свої потреби і не робити переплати за надлишковий газ», — підсумовують в УКАБ.

Новости: Агротехнологии

все новости


Читайте также:

все актуальные материалы