АДФ «Жива країна»: Вплив джмелів на врожайність с/г культур

Новини АДФ «Жива країна»: Вплив джмелів на врожайність с/г культур
джмелів

Опубліковано:


5 грудня у рамках ділової програми виставки Fresh Business Expo, яка проходила у приміщенні Міжнародного виставкового центру (м. Київ) відбулась доповідь Агро-дослідницької фундації «Жива країна» на тему: «Збільшення врожаю на ягідних, садових та баштанних культурах при використанні джмелів-запилювачів. Досвід «Жива Країна» 2016-2017 рр».


На джмелів науковці і аграрії звернули увагу ще 30 років тому. Джмелині сім’ї забезпечили збільшення ваги врожаю на 30-45% та суттєве поліпшення його якості, повністю обґрунтувавши свою економічну доцільність. Цих комах почали застосовувати для запилення різних культур як у теплицях, так і у полях.

5 грудня у рамках ділової програми виставки Fresh Business Expo, яка проходила у приміщенні Міжнародного виставкового центру (м. Київ) відбулась доповідь Агро-дослідницької фундації «Жива країна» на тему: «Збільшення врожаю на ягідних, садових та баштанних культурах при використанні джмелів-запилювачів. Досвід «Жива Країна» 2016-2017 рр».

Наразі у світовій науковій літературі дуже обмежена кількість інформації щодо ефективності джмелів як запилювачів відкритого ґрунту.

  • Так, протягом 5 років (1994-2004 рр.) фахівці з факультету біологічних наук Університету штату Мен (США) встановили: врожай лохини на полях, запилених джмелями був більшим на 14,8 % відносно бджіл.
  • Результати досліджень, проведених Інститутом рослинної біології (Австрія) у 2002-2003 рр. свідчать, що при використанні джмелів підвищується кількість плодів гарбуза на 30%, а загальна вага насіння збільшується на 19-38% у порівнянні з бджолами.
  • Інститутом Стерлінга (Велика Британія) у 2009-2011 рр. встановлено, що джмелині сім’ї сприяють збільшенню врожаю малини на 27%.
  • При використанні джмелів, згідно з даними грецького Університету Аристотеля (2008), загальна кількість товарних ягід суниці садової та їх вага збільшується вдвічі.

джмелів

Але іноземні дослідження впливу джмелів на врожайність важливих с/г культур не можна повноцінно використовувати у нашій країні через відмінності у кліматі, склад ґрунтів та всіх інших умов.

Тому агро-дослідницька фундація “Жива країна” разом з партнерами – науковими та комерційними підприємствами – провела експерименти щодо визначення ефективності джмелів при запилюванні важливих для Україні культур.

У своїй роботі фахівці “Живої країні” використовували загальноприйняті методи наукових досліджень з дотриманням вимог об’єктивності та адекватності експериментів. Тож отримані результати можна вважати показовими.

джмелів

Як впливають джмелі земляні на врожаї черешні, суниці садової, яблуні та голонасінного гарбуза?

Під час проведення досліджень для кожної культури ми обрали експериментальні ділянки, де були встановлені джмелині сім’ї на початку цвітіння рослин. Для порівняння  також визначили контрольні ділянки з природним фоном запилювачів, які були повністю аналогічними експериментальній ділянці (за складом ґрунту, агротехнічними прийомами тощо).

джмелів

Експеримент, якій був проведений на черешні сорту “Мелітопольська чорна” разом з виробничо-комерційною фірмою “Мелітопольська черешня” у с. Садове Запорізької області продемонстрував достовірне збільшення ваги врожаю на 29,93% при розміщенні 12 вуликів/Га. Кількість квіток майже всіх сортів черешні, як правило, набагато перевищує кількість дозрілих плодів. Деяка частина квіток і зав’язі опадають у перші тижні після цвітіння через недостатнє запилення і запліднення, відставання у розвитку. Тобто, фактично третина квіток черешні за відсутності джмелів були або гірше запилені, або не запилені зовсім.

джмелів

Разом з Інститутом садівництва НААН України на черешні сорту “Любава” ми розмістили джмелині сім’ї, які «врятували» врожай. Джмелині сім’ї ослабили шкідливий вплив весняних заморозків, які були у Київській області під час активного цвітіння черешні. У випадку, коли запилення та проростання пилкової трубки відбулося до моменту відмерзання маточки (при температурі -1,5°С), розвиток проходить нормально. Джмелі за рахунок своєчасного та якісного запилення посприяли зменшенню втрат врожаю черешні від пошкодження морозами на 37,47%. Через що загальна вага врожаю збільшилася на 503%.

джмеліПротягом травня – вересня 2017 року разом із підприємством “Агро Фрутіка Бишків” у с. Бишків Львівської області провели експеримент по визначенню впливу джмелів на врожай суниці садової. На одному гектарі цієї культури працювали 7 джмелиних сімей. Запилювальна робота цих комах призвела до достовірного збільшення врожаю суниці садової сорту Florence на 42,9%. Для формування повноцінного плоду суниці садової джміль має відвідати квітку 4-5 разів, тоді як медоносна бджола – не менше 15 разів. Крім того, джмелі літають швидше, тож на запилення однієї квітки їм потрібно найменше часу серед усіх комах-запилювачів. Джмелі сприяють оптимальному запиленню суниці, тому плоди, що виникли в результаті їх роботи, є крупнішими, більш ароматні ароматними та краще переносять обробку під час зберігання.

джмелівУ ТОВ «Відродження» навесні цього року у с. Хутірське Дніпропетровської вивчали вплив джмелиних сімей на врожай яблуні сорту Ренет Симиренка. При використанні 4 джмелиних сімей на 1 Га, було відзначене збільшення ваги врожаю на 26%. Такий результат був отриманий на площі, яка запилювалася бджолами, як на ділянці із джмелями, так і на контрольній. Експеримент став можливим завдяки технології захисту і відсутності обробок хімічними препаратами під час періоду цвітіння рожевого бутону, та через використання препаратів, які не є шкідливими для бджіл, у подальшому за весь період цвітіння.

Також наші науковці провели експеримент разом з аграріями ТОВ “Поділля” із вивчення ефективності джмелів як запилювачів голонасінного гарбуза. Дослідження були проведені у с. Хмільник Винницької області. Коли на експериментальній ділянці працювали 3 джмелині сім’ї, ми відзначили збільшення ваги мокрого насіння  на 114%. Самозапилення у гарбуза виключено, крім того, у цієї рослини дуже важкий та липкий пилок, який погано переноситься вітром. Тож для хорошого врожаю необхідні великі за розмірами джмелі, які швидко та якісно забезпечать запилення квіток гарбуза у найбільш сприятливий для цього момент.

Відтак, ми побачили достовірне збільшення врожаю черешні, суниці, яблуні та голонасінного гарбуза, отримане у результаті роботи джмелиних сімей. Подібні дослідження були проведені в Україні вперше. Плануємо в 2018 р. провести експерименти на персиках, соняшнику, шипшині, смородині.


За додатковою інформацією звертатися:

АДФ “ЖИВА КРАЇНА”

Київ, 01030, вул. В. Липинського, 12, оф. 12

+38 068 875 52 54

www.dziva.com.ua

https://www.facebook.com/dzivakrayina

Відділ продажів та консультацій:

Артем Хорунжий

e-mail: ak@dziva.com.ua

+38 068 875 52 54

Адреса виробництва:

Київська обл., Києво-Святошинський район, с. Музичі

 

Новости:

все новости


Читайте также:

все актуальные материалы